کدخبر : 8793
شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۹
رافق مجتهدزاده

QR Code چیست؟

کدهای دو بعدی حاوی اطلاعات هستند که به سرعت توسط دستگاه های مخصوص و گوشی های همراه امروزی خوانده می شود.

کیو آر کد چیست ؟

QR Code  یک رمزینه ماتریسی (یا بارکد دوبُعدی) است. می‌توان آن را با گوشی همراه دوربیندار خواند. این بارکُد دربردارنده چیدمانی از چهارگوش‌های سیاه بر روی زمینه‌ی سفید است. اطلاعات کد شده می‌تواند نوشته، نشانی وبسایت، شماره تلفن، یا اطلاعات متنی باشد، مانند اطلاعات یک کالا، اطلاعات تماس و ..

ایده ساخت و اجرای این رمز، در شرکت تویوتای ژاپن و در سال ۱۹۹۴ میلادی بدست آمد. استفاده از این کد در ژاپن بسیار فراگیر است و در سایر نقاط جهان نیز با سرعت در حال توسعه است.

QR مخفف پاسخ کوتاه (Quick Response) می‌باشد، زیرا سازنده‌ی آن می‌خواست کُد به گونه‌ای باشد که محتوای آن به سرعت رمزگشایی شود.

استفاده از کد QR از نقطه نظر مجوز آزاد و مجانی است. کد QR به طور شفاف به صورت استاندارد ISO تعریف و منتشر شده است. عمده نرم افزارهای خوانش این کد نیز رایگان هستند.

بارکد خوان ها چگونه کار میکنند؟

با وجودی که برای بار نخست به منظور ردیابی قطعات در صنایع تولید خودرو مورد استفاده واقع شد، در حال حاضر کدهای QR در زمینه‌های بسیار بیشتری استفاده می‌شود؛

QR کدها، آدرسها و  URLهایی را که در نشریات، آهنگ‌ها، اتوبوس‌ها، کارتهای تبلیغات، یا هر چیزی که کاربران نیاز به دانستن اطلاعات در مورد آن داشتند را کد می‌کند. کاربرانی که دارای تلفن دوربین‌دار و برنامه کامپیوتری خواننده (reader) باشند می‌توانند با اجرای نرم افزار مخصوص، دوربین گوشی خود را مقابل تصویر کد QR گرفته تا گوشی اطلاعات کد شده در داخل تصویر را به سرعت بخواند.

در بعضی از نسخه های اندرویید گوشی های هوشمند امروزی، نرم افزار ویژه خوانش کدهای QR به صورت پیشفرض روی گوشی وجود دارد و نیاز به نصب نرم افزار جدیدی ندارد. این امکان در گوشی های IOS نیز دیده می شود و دوربین گوشی در صورتیکه مقابل یک کد QR قرار بگیرد بدون نیاز به نرم افزار جانبی کد را تشخیص داده یک مربع دور کد مشخص می کند و به سرعت اطلاعات آن را می خواند.

حتی بعضی از نسخه های گوشی های سیمبیان که در سالهای گذشته همه گیر بودند نیز به صورت پیشفرض قابلیت خوانش کدهای QR را داشتند.

دیگر گوشی های هوشمندی که به صورت پیشفرض نرم افزار خاصی برای خوانش کدهای QR را ندارند می توانند به سادگی با جستجوی عبارت QR Code Reader و یا نرم افزار کیوآر کد در گوگل و یا سایتهای فروشگاهی نرم افزار، چندین نرم افزار رایگان برای خوانش کدهای QR را یافته و نصب کنند. حجم این نرم افزارها عمدتا بسیار کم است و جز در مواردی که خدماتی گسترده تری می دهد رایگان است.

نشریه پینار سعی دارد یک کانال ارتباطی مناسب با مخاطبان خود برقرار کند تا بتواند از نقطه نظرات و پیشنهادات و انتقادات مخاطبان و خوانندگان خود استفاده کند. در این راستا در انتهای هر مقاله QR Code ویژه آن مقاله چاپ شده است. شما خوانندگان گرامی می توانید با اسکن این کد، به صفحه مقاله مربوطه در اینترنت وصل شده و نظرات خود را در بخش نظرات درج کنید.

نظرات در همان صفحه مربوط به مقاله منتشر خواهند شد. ضمنا نظرات، انتقادات و پیشنهادات مفید در شماره های آتی پینار با نام نویسنده منتشر خواهند شد.

رافق مجتهدزاده – دبیر فناوری اطلاعات پینار

 

موافقمQR Code چیست؟(0)مخالفمQR Code چیست؟(0)
مطالب مرتبط
دیدگاه شما