کدخبر : 569
سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۹:۰۹
دریاچه طبیعی وسط شهر اردبیل؛

دریاچه شورابیل

مدنیت نیوز- سرویس فرهنگی: دریاچه شورابیل اردبیل در وسط شهر اردبیل یکی از زیباترین دریاچه های آذربایجان و پذیرای هزاران گردشگر در ایام تعطیلات است.

این دریاچه دارای امکانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی بسیاری است از جمله : اسکله قایقرانی، دو میدانی، دوچرخه سواری، باغ وحش، هتل های مجهز و زیبا، گنجینه تاریخ طبیعی، نمایشگاه بین‌المللی و بازارچه صنایع دستی، مجموعه شهر بازی، رستوران در وسط دریاچه و…که می تواند مورد استفاده گردشگران قرار گیرد.

سالانه صدها هزار پرنده مهاجر با اولین نشانه‌های پاییز از شمال سرد به سوی جنوب گرم مهاجرت کرده و در دریاچه‌هاو تالاب‌های ایران زمستان گذرانی می‌کنند.

بخش بزرگی از این پرندگان در مسیر مهاجرت خود وارد استان اردبیل شده و در زیستگاه‌های آن به‌صورت موقت مانده و یا تمام فصل سرد را سپری می‌کنند.

فرود دهها هزار پرنده مهاجر در روزهای نیمه دوم آبان ماه هر سال، زیبایی این تالاب طبیعی را دو چندان می کند. پلیکان‌های خاکستری، اردک چشم طلایی، اردک تاجدار ، غاز خاکستری ، غاز، زنگوله‌بار، عروس، باقرقره، باکلان کوچک و لک لک سیاه از پرندگان مهاجر و از پرندگان بومی دراج ، قرقاول ، مرغابی ، خوتکا ، چنگر ، قو ، حواسیل ، آنقوت و کاکایی در فصول پاییز و زمستان در استان اردبیل مشاهده می‌شوند.

تالاب یا دریاچه شورابیل – در نزدیکی شهر اردبیل – که لجن‌های آن روزگاری بیماران را شفا می‌داد، اکنون به یکی از زیستگاههای مهم پرندگان مهاجر در استان تبدیل شده است. تالاب شورابیل در اواخر دوران سوم و اوایل دوران چهارم زمین شناسی شکل یافته و طی این مدت طولانی شرایط طبیعی و زیستی منحصر به فردی را کسب کرده است.

علت نامگذاری این دریاچه، شوری بسیار زیاد آب آن بوده که امروزه با افزوده شدن آب شیرین از شوری آن کاسته شده، به طوریکه ماهی قزل آلای رنگین کمانی در آن پرورش داده می شود.

دریاچه شورابیل,تصاویر دریاچه شورابیل,دریاچه شورابیل اردبیلدریاچه شورابیل

دریاچه شورابیل,تصاویر دریاچه شورابیل,دریاچه شورابیل اردبیلدریاچه شورابیل,تصاویر دریاچه شورابیل,دریاچه شورابیل اردبیل

موافقمدریاچه شورابیل(0)مخالفمدریاچه شورابیل(0)
مطالب مرتبط
دیدگاه شما