کدخبر : 5500
جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲:۵۸
اسماعیل افقهی؛

انتخابات و اقناع مخاطب

اقناع مخاطب که فرایند تأثیرگذاری بر مخاطب است در ارتباطات اثرگذار می باشد.

مدنیت نیوز- سخن سردبیر: هر جامعه ای با رسیدن ایام انتخابات سیاسی هیجانات حاکی از جو انتخاباتی به خود می گیرد. در ایران این هیجانات برعکس اکثر جوامع به دو بخش تقسیم می شود. بخش اول مربوط به ایامی است که نامزدها قرار است تأیید صلاحیت شوند و بخش دوم تبلیغات نامزدهای تأیید صلاحیت شده قبل از انتخابات است.

اقناع مخاطب که فرایند تأثیرگذاری بر مخاطب در ارتباطات اثرگذار است در هر دو بخش مذکور قابل گفتگو است.

در بخش اول اقناع از سمت حکومت و در بخش دوم اقناع کاندیداها مطرح می شود. اقناع از سمت حاکمیت ناظر بر جامعه در راستای حرکت از پیش تعیین شده است که در جهت اصول مورد نظر گام برمی دارد و از مردم انتظار همراهی و همیاری دارد. اما اقناع در بخش دوم که موضوع مورد نظر ما است اشاره به سازوکارهایی دارد که کاندیداها اتخاذ می کنند تا پیروز عرصه انتخابات باشند.

در دنیای رسانه اقناع مخاطب مساوی با مباشر و رسول قلمداد می شود. به عبارت دیگر، حد اقناع و غایت ارتباطات اقناعی در این است که مخاطب خودش پیام آور، مبشر یا رسول آن پیام نخستین باشد. اینکه کدام کاندیدا می تواند اقدام به رسول سازی نماید بستگی به این دارد که تا چه حد توانسته باشد بر عمق ذهن و ژرفای افراد جامعه نفوذ نماید تا اصل بقای اقناع تا پای صندوق های رأی تداوم داشته باشد.

یکی از تکنیکهایی که زیاد استفاده می شود تکنیک تکرار است. این تکنیک مثل شمشیر دولبه می ماند. شرط تأثیر آن رعایت فاصله زمانی است که اگر کوتاه باشد نتیجه عکس خواهد داد و اگر پیام طولانی باشد و فاصله زمانی هم کم باشد چه بسا ایجاد تنفر نماید. برای حل آن می توان از تنوع پذیری استفاده کرد. برای مثال جملات و اصطلاحات متنوع بوده و حتی ظاهر و لحن تغییر نماید و فقط آنچه ثابت می ماند تصور و تجسم مثبت و معنای واحدی باشد که در اقناع مستتر است.

در شهرستانها یکی از شگردهای کاندیداها اثر خلسه است. بدین صورت که سعی می شود بیش از آنکه فرد از لحاظ منطقی و عقلانی اقناع شود، بعد عاطفی برقرار شود اما غافل از اینکه این تأثیر آنی است و ناپایدار. البته اقناع کامل بندرت حاصل می شود اما نکته اینجاست که اگر اقناع مورد تأیید افواه باشد جای امیدواری خواهد داشت که اثرگذار باشد.

افواه فضایی است که فرد در ارتباط با اطرافیان از جمله خانواده، دوستان و همکاران قرار دارد که دایره تأثیرگذاری نیز محسوب می شود.

لذا، کاندیدایی موفق است که رسولان پرنفوذ و اقناع گری داشته باشد تا بتوانند در افواه فعال باشند و جماعتی را با خود همراه نمایند. یادمان نمی رود که در انتخابات ریاست جمهوری همین قاعده بود که توانست آقای روحانی را به پاستور برساند.

در اکثر اوقات جمعیت دودل تکلیف انتخابات را مشخص می کند. این جمعیت منتظر هستند منتظر بهانه ای تا به یک سمت جهت بگیرند این کار می تواند در همین افواه و توسط رسولان به سادگی اما بادقت و فراست لازم صورت بگیرد و سرنوشت ملتی را عوض کند.

یکی از مواردی که جو سالم را مسموم می کند شایعه است. شایعه روایت بیشتر کلامی است که صحت آن تأیید نشده است و در فضایی رشد می کند که رویدادی اتفاق افتاده باشد اما زمینه دسترسی به اطلاعات موثق وجود نداشته باشد.

شایعه ایجاد شک و تردید می کند که اگر پاسخ مناسبی دریافت نکند چه بسا موجب ریزش طرفداران شود. برای نمونه همان “گاز انبری” که در مناظره های انتخاباتی باعث تضعیف کاندیدای مقابل شد.

در کل، تکنیک هایی که در جهت اقناع صورت می گیرند وابسته به ساختار اجتماعی، ارزشهای فرهنگی و تناسب با معیشت و طرز زندگی افراد جامعه دارد که با رسول سازی می توان برخی جریانات و تفکرات را هم، شکل داد و هم تغییر. طبقه انبوه متوسط به پایین و جوانان برخاسته از این طبقات نیروی انسانی قدرتمندی است که در خیلی از جریانات انتخاباتی مورد بهره برداری قرار گرفته است.

اختصاصی مدنیت نیوز

موافقمانتخابات و اقناع مخاطب(1)مخالفمانتخابات و اقناع مخاطب(0)
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
  1. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون
    ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

    موافقم(0)مخالفم(0)
  2. وای خیلی خوبه ساییتون

    موافقم(0)مخالفم(0)
دیدگاه شما