کدخبر : 5490
جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲:۲۷
مریم چراغی؛

” خرمگس ” در حوزه تبلیغات

ین کلمه ممکن است به گونه‌ای تحقیرآمیز بیان شود اما در همان حال به عنوان عملی شرافتمندانه و وظیفه‌ای اجتماعی نیز شمرده می‌شود.

مدنیت نیوز- یادداشت: خرمگس به شخصی گفته می‌شود که نظریاتِ غالبِ جامعه و شرایطِ امور را به چالش بکشد، پرسش‌های نو بکند و برانگیزاننده باشد.

واژهٔ خرمگس به زبان یونانی باستانی را افلاطون در اثری با نام آپولوژی به کار برد . در طولِ جلسهٔ محاکمهٔ سقراط، او در دفاع از خود بیان داشت که کشتنِ چنین خرمگسی آسان است اما نتیجه‌ای که برای تک‌تکِ افرادِ به خواب رفتهٔ این اجتماع دارد گران خواهد بود. «اگر شما مردی چون مرا بکشید بیشتر از اینکه به من آسیب رسانید به خود آسیب زده‌اید.»

این کلمه ممکن است به گونه‌ای تحقیرآمیز بیان شود اما در همان حال به عنوان عملی شرافتمندانه و وظیفه‌ای اجتماعی نیز شمرده می‌شود. هنگامی که می بینیم یک صنف رو به زوال است این وظیفه ما میشود که شرافتمندانه برای جلوگیری از آسیب بیشتر مثل خرمگس عمل کنیم .

اصطلاح «خرمگس اجتماعی» مورد استفاده بسیاری قرار گرفته‌است. امثال آناتول فرانس با آثاری چون جزیره پنگوئن‌ها، جورج اورول با مزرعه حیوانات و در ایران هم می‌توان چنین مفهومی را بر شخصیت‌هایی چون حافظ، عبید زاکانی، میرزاده عشقی و … اطلاق کرد و حتی می‌توان گفت بزرگانی چون احمد شاملو و کیومرث صابری (گل‌آقا) را هم از این دسته دانست .

پس برای جلوگیری از انحطاط اخلاقی و حرفه ای که بر تبلیغات ایران سایه افکنده است در حالی که تعدادی از آژانس های تبلیغاتی که با کمک رانت و بدون دانش تبلیغات بزرگ شده اند و نه تنها به رشدصنف خود کمکی نمیکنند بلکه با تولید کارهای کپی و کم ارزش ضربه بزرگی به برندهای داخلی و تولیدات ملی کشورمان می زنند بیایید یک “خرمگس “در حوزه تبلیغات

موافقم” خرمگس ” در حوزه تبلیغات(3)مخالفم” خرمگس ” در حوزه تبلیغات(0)
مطالب مرتبط
دیدگاه شما