کدخبر : 5454
یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۷
زیباکلام؛

ترکیه توسعه یافته است نه در حال توسعه

صادق زیباکلام استاد برجسته علوم سیاسی دانشگاه تهران اظهار داشت ترکیه با اینکه نفت و گاز ندارد، اما 150 میلیارد دلار صادرات و جهش اقتصادی قابل ملاحظه داشته و دیگر نمی‌توان آن را کشوری درحال توسعه دانست.

مدنیت نیوز- سرویس سیاسی: دکتر صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی و حامی حسن روحانی در یک مناظره انتخاباتی با محمدعلی رامین حامی ابراهیم رئیسی و مشاور سابق محمود احمدی‌نژاد در دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح کرد: “اگر نگاهی به هند، برزیل و ترکیه بکنیم باید ببینیم این کشورها از کجا به کجا رسیده‌اند. ترکیه تا دو سال پیش صادراتش ۱۵۰ میلیارد دلار بود. کشوری که نفت و گاز هم ندارد”.

وی افزود: “این‌ها چگونه توانستند به این موفقیت برسند؟ این کشورها در سه دهه گذشته جهش اقتصادی قابل ملاحظه‌ای کرده‌اند و دیگر نمی توان به آنها کشورهای در حال توسعه گفت”.

زیباکلام در این مناظره همچنین گفته است:

دولت ایران یکی از مقروض ترین دولت های دنیا است چرا که ۲۱۵ میلیارد دلار (۷۰۰ هزار میلیارد تومان) بدهی دارد. برای حل معضل اشتغال ۱۵۰ میلیارد دلار (۵۰۰ هزار میلیارد تومان) نیاز داریم.

بودجه سال گذشته ۳۰۰ میلیارد دلار (۹۸۰ هزار میلیارد تومان) بود که ۲۱۵ میلیارد دلار (۷۰۰ هزار میلیارد تومان) آن به سمت بانکها و دستگاه های دولتی می‌رود ، اما دولت ایران فارغ از این‌که چه کسی رئیس جمهور شود مشکلی به نام بروکراتیک‌ترین دولت دنیا بودن را دارد.

موافقمترکیه توسعه یافته است نه در حال توسعه(2)مخالفمترکیه توسعه یافته است نه در حال توسعه(0)
مطالب مرتبط
دیدگاه شما