کدخبر : 5431
یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۱:۵۳

تحلیل مدنیت نیوز از فاجعه سیل در آذر شهر و عجب شیر آذربایجان

سیل در روستای چنار شهرستان عجب شیر منجر به کشته شدن حداقل 35 نفر و مفقود شدن 42 نفر در استان آذربایجان شرقی شد.

مدنیت نیوز- سرویس حوادث: براساس گزارشهای دریافتی تاکنون سیل ۳۵ کشته و ۴۲ مفقودی در شهرستان های آذرشهر و عجب شیر بجا گذاشته است. این سیل خسارت حداقل ۱۸۰ میلیارد ریالی به شهرستان مراغه وارد کرده است.

بارندگی‌های چند وقت اخیر روستای ینگجه شهرستان مراغه در استان آذربایجان شرقی باعث جاری شدن سیل شده و خسارت فراوانی را به کشاورزان این منطقه واردکرده است.

گزارشها نشان می دهد به علت تخریب پل رودخانه قوری چای که در مسیر ۲ روستای چنار و حوری قرار دارد، امکان امداد رسانی به این روستاها مقدور نیست. سیلاب همچنین خانه های روستایی در چهار روستای خانیان، دیزج حسن بیگ، آلمالو و یایچی را دچار آبگرفتگی کرده است و بارش شدید باران همچنان ادامه دارد.

گزارش‌ها حاکی از آن است علی‌رغم پایِ کار بودن مسئولین کمبود تجهیزات موجب شده تا روند خدمت‌رسانی به کندی پیش بروند و از سویی دیگر مسدود بودن برخی راه‌های مواصلاتی دلیلی بر کاهش سرعت عملیات امداد و نجات شده است. این نقصانها باعث شده است تا مردم از مسئولان ناراضی بوده و نسبت به اقدامات آنها معترض باشند. این اعتراضات بیشتر در فضای مجازی نمود پیدا کرده است و کلیپهای دلخراشی که از این حادثه در شبکه های تلگرام و اینستاگرام بین کاربران به اشتراک گذاشته شده است حاکی از این امر است.

بعضی ها حادثه سیل آذربایجان را با حادثه پلاسکو مقایسه می کنند. مقایسه ای سرانگشتی از تعداد کشته شدگان و مفقودان نشان می دهد که عمق فاجعه سیل بسی فراتر از حادثه پلاسکو است اما اقدامات عملیاتی و رسانه ای حادثه پلاسکو بیشتر از سیل آذربایجان بوده است و این نشان می دهد که متأسفانه نگاه مرکزگرایی بر روی این تیپ حوادث ملی سایه گسترده است.

در ضمن، کلیپ هایی که کاربران در محیط مجازی منتشر کرده اند نشان می دهد کسانی که گرفتار سیل شده اند مشغول تماشای سیل یا سلفی گرفتن نبودند بلکه در ماشین هایشان و در حالی که از جاده دوربرگردان زیر پل عبور می کرده اند با زن و بچه گرفتار سیل شده اند.

امید است تجهیزات امدادی بیشتری به محل ارسال شود تا به علت این معضل دامنه‌ی بحران بیش از حد انتظار افزایش نیابد و مردم نیز همکاری‌های لازم را با عوامل در صحنه انجام داده و از تجمع بیجا خودداری نمایند.

موافقمتحلیل مدنیت نیوز از فاجعه سیل در آذر شهر و عجب شیر آذربایجان(4)مخالفمتحلیل مدنیت نیوز از فاجعه سیل در آذر شهر و عجب شیر آذربایجان(0)
مطالب مرتبط
دیدگاه شما