کدخبر : 5421
دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸
اوغور چیل؛

بررسی یک رخداد/ تلاش برای حذف هویت ترک‌ها در کرکوک

ساعتچی با اشاره به اینکه اسامی محله‌ها در کرکوک نیز به زبان ترکی است، تاکید کرد: کسانی که مدعی هستند کرکوک یک شهر ترک‌نشین نبوده است، نشان بدهند در این شهر چه قدر نویسنده و شاعر داشته‌اند.

مدنیت نیوز- یادداشت: در استان کرکوک عراق که به مدت ۴۰۰ سال در اراضی تحت حکمرانی دولت عثمانی بوده و در طول تاریخ همواره به عنوان یک شهر ترک‌نشین شناخته شده است، نصب پرچم اقلیم کرد شمال عراق در کنار پرچم رسمی این کشور در ادارات دولتی و تصمیم جهت برگزاری همه‌پرسی به رغم وجود ترکمن‌ها در این شهر٬ آتش نزاع درباره موقعیت این شهر را شعله ورتر کرده که این وضعیت واکنش شدید ترکمن‌ها و آنکارا را نیز در پی داشته است.

در این شهر که اولین سرشماری آن در عهد سلطان سلیمان قانونی، یکی از پادشاهان سلسله عثمانی صورت گرفته، مشخص شده که نود درصد جمعیت شهر را ترک‌ها تشکیل می دهند. همچنین در آن دوره مردم شهر کرکوک از زبان ترکی بیشتر از هر زبان دیگری برای گفتگو استفاده می کردند.

پس از جنگ جهانی اول با استقرار کرد‌ها و عرب‌ها در این منطقه سعی شد تا ساختار جمعیت در مناطق ترکمن‌نشین در عراق تغییر کند. این در حالی است که در سال ۱۹۲۰ طبق اولین سرشماری اقوام در این کشور٬ ۵۰ هزار نفر از جمعیت استان کرکوک که در مجموع ۹۲ هزار نفر اعلام شده بود را ترک‌ها تشکیل می دادند.

میم کمال اوکه، استاد دانشگاه تجارت استانبول در گفتگو با خبرنگار آناتولی درباره هویت ترک های کرکوک با بیان اینکه موصل متعاقب اقامت ترک‌ها در پیش از عهد عثمانی٬ تبدیل به منطقه ای ترک‌نشین شده بود، اظهار داشت: جمعیت ترک که از آسیای میانه به این منطقه کوچ کرده است، در طول تاریخ از لحاظ نژادی اکثریت مردم این مناطق را تشکیل می داد.

وی با بیان اینکه پس از جنگ جهانی اول٬ انگلیسی ها کرد‌ها را به مناطق ترکمن‌نشین منتقل کرده‌اند، گفت: بیشتر ترکمن‌ها از این مناطق اخراج شدند و وقتی که کنترل این مناطق در اختیار عرب‌ها قرار گرفت، آن وقت نیز به مناطق ترکمن‌نشین عرب‌ها منتقل شدند.

صبحی ساعتچی، استاد دانشگاه فاتح سلطان محمد نیز در گفتگو با خبرنگار آناتولی درباره ساختار تاریخی و اجتماعی کرکوک٬ با تاکید بر اینکه طبق اسناد تاریخی کرکوک، موصل و حتی اربیل شهر‌های بسیار قدیمی ترک‌نشین هستند اظهار داشت: باید یک شهر را نه تنها با جمعیت بلکه با میراث فرهنگی آن مورد ارزیابی قرار داد.

ساعتچی با اشاره به اینکه اسامی محله‌ها در کرکوک نیز به زبان ترکی است، تاکید کرد: کسانی که مدعی هستند کرکوک یک شهر ترک‌نشین نبوده است، نشان بدهند در این شهر چه قدر نویسنده و شاعر داشته‌اند.

گفتنی است موصل و کرکوک در سال ۱۵۱۷ به دولت عثمانی پیوستند. حاکمیت عثمانی در این مناطق با سفر سلطان سلیمان قانونی به بغداد در سال ۱۵۳۴ تقویت یافت.

موافقمبررسی یک رخداد/ تلاش برای حذف هویت ترک‌ها در کرکوک(0)مخالفمبررسی یک رخداد/ تلاش برای حذف هویت ترک‌ها در کرکوک(0)
مطالب مرتبط
دیدگاه شما