کدخبر : 5391
سه شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۳
توحید رحیم زاده؛

هیپنوتیزم چیست؟(۲)

قطعا یکی از مهم‌ترین ارکان هیپنوتیزم تلفین می‌باشد. باید قبل از هیپنوتیزم، هیپنوتیزور قدرت تلفین پذیری سوژه را بسنجد و متناسب با قدرت تلقین پذیری سوژه روش هیپنوتیزمی را انتخاب کند.

مدنیت نیوز- یادداشت: در شماره اول این مقاله سعی گردید بیشتر جنبه تاریخچه‌ای هیپنوتیزم و شیوه نگرش جامعه نسبت به این علم را مورد بررسی قرار داده شود. در این مقاله سعی می‌شود بیشتر استعداد افراد مختلف در هیپنوتیزم شدن و فضای لازم برای این امر بحث شود.

تاثیر هوش در توانایی هیپنوتیزم شدن

آیا این حرف درست است که افراد کم هوش زودتر از دیگران هیپنوتیزم می‌شوند؟

خیر زیرا برای هیپنوتیزم شدن فرد باید این سه موارد را داشته باشد: ۱_توانایی تمرکز کردن بر یک موضوع ۲_قوه تخیل و تلقین پذیری ۳_هوش لازم و آرامش روانی
حال باید پرسید که آیا یک فرد دارای هوش ضعیف می تواند همه این معیارها را داشته باشد؟ صددرصد پاسخ نه است. پس نتیجتا ما متوجه می شویم که افراد باهوش، دارای روانی آرام بهتر میتوانند هیپنوتیزم شوند نه افراد کم هوش.

توانایی هیپنوتیزم پذیری در افراد مختلف

۵درصد افراد هیچ گاه نمی‌توانند هیپنوتیزم شوند. ۹۰الی۹۵ درصد افراد جامعه توانایی هیپنوتیزم شدن را دارند، ۲۵درصد این افراد فقط می‌توانند هیپنوتیزم را ضعیف و سطحی تجربه کنند. ۶۰درصد افراد می‌توانند هیپنوتیزم را در حد نرمال و متوسط تجربه کنند. این دسته از افراد توانایی درمان شدن به وسیله هیپنوتراپی را دارند. ۱۰ درصد افراد از قدرت هیپنوتیزم پذیری بسیار بالایی برخوردارند، به گونه‌ای که می‌توانند در حالت هیپنوتیزمی کاتالپسی(سفت شدن اعضای بدن فرد در حد یک مجسمه مقاوم) بسیار قوی را تجربه کنند.

هیپنوتیزم در رده‌های سننی مختلف

به دلیل ارتباط تنگاتنگ بین حالت ذهن فرد و هیپنوتیزم‌پذیری یقینا سن فرد در هیپنوتیزم بی تاثیر نیست.
تقریبا میتوان گفت پیش از ۵سالگی، یک کودک توانایی هیپنوتیزم شدن را به ندرت دارا می‌باشد و سن۹ سالگی تا۱۲ در کل عمر فرد طلایی‌ترین دوران برای هیپنوتیزم شدن محسوب می‌شود. کودکان در این سن از استعداد استثنایی برای هیپنوتیزم پذیری برخوردارند.
در دوران بلوغ به دلیل کمبود تمرکز و تغییر و تحولات فیزولوژی در بدن، توانایی هیپنوتیزم شدن نسبتا کاهش می‌یابد ولی فرد بعد از پایان دوره بلوغ تا سن۶۵سالگی تقریبا از قدرت ثابتی در هیپنوتیزم‌ پذیری برخوردار است.
بعد از سن۶۵ سالگی به تدریج از قوه هیپنوتیزم پذیری فرد کاسته می‌شود.

تلقین و تلقین پذیری در هیپنوتیزم

قطعا یکی از مهم‌ترین ارکان هیپنوتیزم تلفین می‌باشد. باید قبل از هیپنوتیزم، هیپنوتیزور قدرت تلفین پذیری سوژه را بسنجد و متناسب با قدرت تلقین پذیری سوژه روش هیپنوتیزمی را انتخاب کند.
در ضمن شیوه تلقین و لحن سخن گفتن نیز بسیار مهم می‌باشد و فرد باید حتما متناسب با شخصیت سوژه صحبت کند. صدای او باید کاملا رسا بوده و در عین محترم شمردن سوژه، تاحد امکان از مقدار عبارات تعارفی بکاهد. زیرا هر قدر تعارف بیشتر شود سوژه کم‌تر احساس صمیمیت کرده و گاها افراط در تعارفات موجب به هم خوردن تمرکز سوژه می‌شود. بکوشید بین خود و سوژه تان در حد معینی صمیمیت برقرار کنید و سعی کنید حدالامکان او را با نام کوچک خود صدا بزنید.
باید دقت داشته باشید که نباید هیپنوتیزور بیش از اندازه از یک تکیه کلام استفاده کند، زیرا این کار نیز می‌تواند تمرکز سوژه را به هم بزند.
باید هنگام در خواست از فرد با توجه به شخصیت او شیوه خواهشی یا دستوری را برگزیده شود.
مکان لازم جهت هیپنوتیزم

مکان مورد نظر باید محیطی آرام، کم نور، ساکت، دارای اکسیژن لازم ، هوایی مطبوع و به دور از هرگونه، هوای آلوده، هیاهو و شلوغی باشد، تا فرد هیپنوتیزم شونده بتواند به طور کامل تمرکز کند. بهتر است در اتاق یا هر مکان مورد نظر دیگر که هیپنوتیزم انجام خواهد شد، از رنگ آبی استفاده شود. زیرا آبی رنگی آرامش بخش می‌باشد و بهترین رنگ برای القای هیپنوتیزم است.
اگر دقت داشته باشید بیشتر افراد هنگام مشاهده دریا یا آسمان صاف آبی نوعی آرامش را در درون خود حس می‌کنند. به دلیل تاثیر شگرف رنگ آبی در آرامش افراد، استفاده از این رنگ در هیپنوتیزم توصیه گردیده است.

اعتماد به نفس و تاثیر عجیب آن در هیپنوتیزم

اعتماد به نفس در هیپنوتیزم برای هر دو طرف(هیپنوتیزور و سوژه) امری بسیار ضروری می‌باشد. بسیاری از دانشمندان مطرح در هیپنوتیزم تاکید بسیاری بر اعتماد به نفس متقابل در هر دو طرف داشته‌اند.
اگر یکی از دو طرف نسبت به قدرت خود و طرف مقابل باور قلبی نداشته باشند و در درون خود دایما حس دلشوره و عدم موفقیت در هیپنوتیزم را داشته باشند، قطعا نخواهند توانست در امر هیپنوتیزم موفق شوند مگر در موارد بسیار استثنایی که سوژه از قدرت هیپنوتیزم پذیری بسیار بالایی برخوردار باشد یا هیپنوتیزور انرژی الکترومغناطیسی فوق العاده‌ای داشته باشد تا بتواند از این راه کمبود اعتماد به نفس سوژه را جبران کند. در این صورت دیگر نمی‌توان این پدیده را هیپنوتیزم نامید. بلکه نام اصلی آاین پدیده “مانیه‌تیزم” است.

تفاوت هیپنوتیزم با مانیه‌تیزم

شاید کم‌تر کسی تا کنون نام “مانیه‌تیزم” را در جایی شنیده یا خوانده باشد. با وجود شباهیت‌های زیاد میان بخش‌ها وشیوه‌های مانیه‌تیزم وهیپنوتیزم، باید اقرار کرد که مانیه تیزم و توانایی‌های آن بسیار فراتر از هیپنوتیزم می‌باشد. هیپنوتیزم را بسیاری از افراد عادی می‌توانند با رعایت نکات معین انجام دهند و این کار به وسیله شیوه‌ها و اشیای محدودی صورت می‌گیرد. ولی برای فرا گرفتن مانیه‌تیزم نیاز به بعضی موارد از جمله: ریاضت، رژیم غذایی متفاوت، تزکیه نفس و… وجود دارد.
طی تاریخ در معابد و اماکن مذهبی، بیشتر با استفاده از قدرت مانیه ‌تیزمی افراد را به عالم خلسه می‌بردند تا روش هیپنوتیزمی.
با وجود انکارهایی که در جهان غرب نسبت به برخی علوم وجود دارد، ولی امروزه مانیه تیزم به عنوان یک علم ، مورد بررسی قرار می‌گیرد و افرادی همچون “دورویل” فرانسوی به عنوان یک مانیه تیزور کوشش‌های فراوانی را جهت شانساندن و آموزش این علم به افراد مختلف کرده است.
در ایران دکتر شعبان طاوسی(کابوک) کوشش‌‌های فراوانی را در زمینه هیپنوتیزم، مانیه‌ تیزم و تله پاتی انجام داده است و با تالیف کتب و مقالات متعدد سعی در معرفی و آموزش این علوم در ایران کرد.
کابوک همچنین توانست بسیاری از بیماران را از طریق هیپنوتیزم و مانیه تیزم مداوا کند.

موافقمهیپنوتیزم چیست؟(۲)(3)مخالفمهیپنوتیزم چیست؟(۲)(0)
مطالب مرتبط
دیدگاه شما