کدخبر : 483
یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۹:۵۴
تاریخ سلجوقیان در اورمیه؛

برج سه گنبد

بنای سه گنبد در داخل شهر ارومیه در گوشه جنوب شرقی شهر و در یکی از کوچه های منشعب از خیابان استاد برزگر قرار گرفته است این بنا مقبره ای است مربوط به دوره سلجوقی , در کتیبه سردر ورودی سه گنبد نیز تاریخ ۵۸۰ ه.ق که به خط کوفی نوشته شده خوانده می شود . بنابراین اثر مذکور مربوط به قرن ۶ هجری بوده و با سایر مقبره های دوره های سلجوقی مشابهت دارد.

بنای سه گنبد برج مدوری است که از دوره سلجوقیان که به دستور امیری به نام شیشقاط المظفری (شیث قاطه المظفری ) ساخته شده است، معمار آن شخصی به نام منصور بن موسی می باشد که نامش با ذکر تاریخ ۵۸۵ هجری قمری مشخص است.

هرچند سه گنبد جزء ابنیه قرن ششم هجری و دوران سلاطین سلاجقه است؛ لیکن از نظر آجر کاری و شکل ساختمانی مانند برج های دوره مغول جلوه می نماید.

مقبره یا برج آجری سه گنبد متعلق به قرن ششم هجری بوده چرا که از نظر معماری این بنا با مقابر قرن ششم هجری قمری بخصوص مقابر مراغه و سایر مقبره های دوره های سلجوقی مشابهت فراوانی دارد.

بنای تاریخی سه گنبد عبارت است از سکوی بلندی که به شکل استوانه و مدور ساخته شده. قطر بنا پنج متر و ارتفاع آن ۱۳ متر بود، ساختمان فعلی دو طبقه است و در چهار قسمت آن دریچه‌هایی وجود دارد.

طبقه اول به نام سردابه خوانده می‌شود که دارای پوششی قوس‌دار است و از طبقه دوم مجزا می‌شود در کوچک طبقه اول یک متر و ۷۰ سانت ارتفاع دارد طبقه دوم که اتاق مقبره خوانده می‌شود دارای دری به ارتفاع دوونیم متر است.
به عبارت دیگر بنای استوانه‌ای شکل مدور دارای دخمه‌ای است که قسمت فوقانی آن را به وسیله آجر تبدیل به بنایی شامل اتاق مقبره کرده‌اند و مدخل آن در یک قالب معماری بر نقش و نگار محاط شده و در بدنه استوانه‌ای برج تعبیه شده است. درگاه ورودی آن در میان طاق‌های سطحی واقع شده و از لحاظ معماری زینت خاصی به آن بخشیده است.
سقف اصلی گنبد و دیوارهای آن تماما سالم و برجا است. طبقه دوم بنا مانند سایر مقادیر دوره سلجوقی روی سردابه احداث شده است. تزئینات سردر ورودی مقبره در نوع خود کم‌نظیر بوده و به‌صورت قطعات سنگ و گچ با نقوش هندسی و کتیبه به خط کوفی تزئین شده است.

مصالح قسمت‌های تحتانی بنا تا ارتفاع حدود ۳/۶ متر از سنگ‌های تراش خاکستری‌رنگ ساخته شده و از این قسمت به بالا تمام مصالح بنا از آجرهای چهارگوش ساخته شده است. این اثر با شماره ۲۴۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

بنای سه گنبد ارومیه
بنای سه گنبد ارومیه

 

برج سه گنبد اورمیه

عکس قدیمی از برج

موافقمبرج سه گنبد(1)مخالفمبرج سه گنبد(0)
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما