کدخبر : 3968
یکشنبه ۷ آذر ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۱
مشگین شهر؛

آب‌های گرم و معدنی

آبگرم های معروف مشگین شهر: قوتورسویی، شابیل، موئیل، ایلان‌دو، گورگور، ملک‌سویی، قینرجه و آغ‌سو

خیاو یا مشگین شهر، مرکز آبهای گرم آذربایجان در دامنه سبلان است. در این شهر ۹ دهنه چشمه آبگرم معدنی معروف وجود دارد که می‌توان به آب معدنی قوتورسویی، شابیل، موئیل سویی، ایلان‌دو، گورگور، ملک‌سویی، قینرجه و آغ‌سو اشاره کرد.

مول سویی :چشمه آبگرم موئیل در حدود ۱۲ کیلو متری جنوب مشکین شهر با بیش از ۸ دهنه در ارتفاع ۲۳۰۰ متری و درجه اسیدی حدود ۵ و درجه حرارتی حدود ۴۵ برای آرامبخش عصبی مفید است .چشمه ملک سویی در ۱۵ کیلو متری جنوب مشکین شهر در کنار آبشار زیبای گور گور و چشمه آق سوء قرار دارد و درجه حرارت آن ۴۵ درجه برای آرامبخش عصبی مفید است.
توش سو:چشمه توش سوچشمه آب معدنی نوری کندی در ۵۰ کیلو متری شمال مشکین شهر با خواص مفید در امراض بیماریهای کلیه ، سنگ مثانه با دبی خیلی کم و با قابلیت شرب و گاز دار که حدود ۴ چشمه میباشد.
دودو:چشمه دودو در ۱۳کیلو متری جنوب شهرستان مشکین شهر که همچون چشمه های ایلاندو در ارتفاعات ۲۰۰۰ الی ۲۱۰۰ متری سطح دریاهای آزاد در مسیر انتهای جاده موئیل و در بستر سرشاخه های خیاو چایی با دبی کمتر نسبت به ایلاندو است درجه اسیدی آن حدود ۶/۵ و درجه حرارت ۴۵ درجه و برای بیماریهای عصبی مفید است.
ایلاندو: چشمه سه گانه ایلاندو در ده کیلو متری جنوب شهرستان مشکین شهر که در ارتفاعات ۱۹۵۰ الی ۲۰۰۰ متری در مسیر انتهای جاده موئیل و در بستر سرشاخه های خیاو چایی با دبی قابل توجه در حال جوشش هستند درجه اسیدی این چشمه در حدود ۶ درجه و درجه حرارت آن ۳۵ و برای بیماریهای عصبی مفید میباشد. چشمه معدنی ایلاوند در فاصله ۱۵ کیلومتری جنوب مشگین شهر از زمین می جوشد. مظهر چشمه در پای یک کوه واقع شده است که در دو نقطه مشخص ظاهر می شود. سطح قسمت هایی از حوضچه را آهک پوشانده است. آب چشمه از دسته آب های کلروفسفاته و بیکربناته کلسیک گاز دار گرم است.
قوتورسویی: در ۴۸ کیلومتری این شهرستان قرار داد در ۶۰ کیلومتری جاده اردبیل ـ مشگین شهر و در ۲۵ کیلومتری مشگین شهر روستایی وجود دارد که به لاهرود معروف است. در ۲۴ کیلومتری این آبادی چشمه قوتور واقع شده است. در این ناحیه تشکیلات آذرین زیاد دیده می شود و سنگ های رسوبی اطراف چشمه انبوهی گوگرد دارد. ارتفاع چشمه از سطح دریا در حدود ۲۳۰۰ متر است. آب چشمه پس از خروج از زمین و عبور از مجرایی قنات مانند حوضی کم عمق راتشکیل می دهد که اطراف آن با سنگ پوشیده است و به عنوان استخری برای استحمام مراجعه کنندگان مورد استفاده قرار می گیرد. بوی هیدروژن سولفوره در اطراف چشمه به شدت احساس می شود. درجه حرارا ت آب در حوض و نزدیک مظهر ۴۱ درجه و هدایت الکتریکی آب برای ۲۰ درجه حرارت ۱۷۰۰ است. این آب در ردیف های آب های معدنی سولفاته کلسیک و گوگرد خیلی گرم است که آثار اسید سولفوریک آزاد دارد. اهالی محل از شستن لباس در آب چشمه خودداری می کنند و می گویند که این کار باعث سوارخ شدن پوشاک آن ها می شود.ظاهر آب زلال، شفاف، کمری ترش‌مزه و بودار است،برای درمان بیماری‌های پوستی و چربی مفید است .
آب معدنی انزان:چشمه آب معدنی انزان در ۲۲ کیلو متری غرب مشکین شهر با ۶ دهانه خروجی ولی دبی پایین در مجاورت جنگل سرسبز و فشرده سبلان و شکارگاه مربوط به آن در میان طبیعت بکر و زیبای حواشی روستای انزان واقع اند و از این جهت بنظر میرسد محل مناسبی برای جذب گردشگران از جاده اهر مشکین شهر که یکی از شریانهای ورودی استان است می باشد. این منطقه زیبا و دال انگیز که با داشتن چشمه های آب معدنی ،ژرفای عمیق و معنا داری یافته است عالترین و جذاب ترین شکارگاه و تفرجگاه دامنه سبلان بشمار میرود . مجموع دبی در این چشمه ها حدود ۱/۲ لیتر در ثانیه و بیشتر از دبی چشمه های قهوه سویی ، گوز سویی و قره سوء سرعین است در کنار آب درمانی و لجن درمانی از ویژگیهای این مجموعه است.
آبگرم شابیل:چشمه شابیل در مسیر صعود به سبلان با دمای ۴۹ درجه سانتی گراد و دبی ۵ لیتر در ثانیه واقع است مجتمع آب درمانی شابیل در دو طبقه شامل بخش های مجزای زنانه و مردانه و هرکدام مجهز به استخر ، سالن دوش ، رستوران ، سوئیت ، سونا و جکوزی احداث گردیده و در حال بهره برداری است .شابیل در ۴۲ کیلو متری جنوب مشکین شهر با خواص مفید در امراض و بیماریهای کلیه و با قابلیت شرب و بهمراه گاز که در کنار چشمه آبگرم شابیل قابل دسترسی و استفاده است .چشمه آبگرم شابیل در ۲۷ کیلومتری لاهرود در دامنه تپه واقع شده است و ظاهری زلال، شفاف، کمی ترش‌مزه، بی‌رنگ و نیز کمی بودار دارد، این آب گرم به خاطر وجود مقدار زیادی اسید کربنیک برای درمان پادرد و کمردرد مفید است.

آبگرم قینرجه:

آب‌های گرم و معدنی

چشمه قینرجه در جنوب باختری مشگین شهر و به فاصله تقریبی ۲۲ کیلومتری آن واقع شده است. آب چشمه به رودخانه وارد می شود و در مسیر حرکت آن رسوب های رنگی آهن و آلگ ها دیده می شود. به سبب گرمای زیاد آب چشمه را با مقداری آب سرد رودخانه می آمیزند و در حوضچه ای برای استحمام مورد استفاده قرار می دهند. آب این چشمه اسیدی از دسته آب های کلروره سدیک گاز دارخیلی گرم است و برای درمان لنفاتیسم، راشیتیسم، بیماری های زنانه، برخی از رماتیسم های مزمن استفاده می شود و همچنین به سبب دارا بودن گاز، در زمینه بیماری های تنفسی کاربرد دارد. با دمای ۸۳ تا ۸۶ درجه و دبی ۹ لیتر در ثانیه ،بعنوان داغترین چشمه آبگرم ایران دارای اهمیت زیادی است . مجتمع آب درمانی قینرجه به فاصله ۵۰۰ متر از محل خروج آب در دو بخش زنانه و مردانه و هرکدام مجهز به استخر عمومی ، استخر کودک ، استخر آب سرد ، جکوزی ، سونای خشک ، سونای بخار ،رستوران عمومی ، کافه سنتی ، نمازخانه و سوئیت میباشد.

آب‌های گرم و معدنی

آت گلی

یکی از نقاط شگفت‌انگیز و مرموز کوهستان افسانه‌ای سبلان دریاچه دیدنی و اسرار‌انگیز «آت‌گلی» است و در شرق مشکین ‌شهر و در محیطی با طراوت و دل‌انگیز جای گرفته و همچون مادر اسرارآمیزش سبلان، راز و رمز بسیاری در خود نهاده است، که نفس حیاط‌‌ بخش بهار طراوت وصف‌ناپذیری به این دریاچه و اطراف دل‌انگیزش می‌بخشد و رقص ماهیان گوناگون در صفحه زلال و شفاف آن جریان حیاط را به روشنی نمایان می‌کند.

آب‌های گرم و معدنی

آت گلی در ۳۵ کیلو متری جنوب مشکین شهر ( بخش مشکین شرقی )


آب‌های گرم و معدنی

موافقمآب‌های گرم و معدنی(0)مخالفمآب‌های گرم و معدنی(0)
مطالب مرتبط
دیدگاه شما