کدخبر : 2144
چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۶
طبیعتی حیران کننده؛

گردنه حیران

گردنه حیران دارای مناظر بکر طبیعی می باشد و نصف جنگل ها و مراتع آن متعلق به ایران و نیم دیگر در کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد. این گردنه در مسیر راه ارتباطی آستارا – اردبیل قرار گرفته ‌است...

مدنیت نیوز- سرویس توریسم: گردنه حیران دارای مناظر بکر طبیعی می باشد و نصف جنگل ها و مراتع آن در ایران و نیم دیگر در آذربایجان قرار دارد. این گردنه در مسیر راه ارتباطی آستارا – اردبیل قرار گرفته ‌است که از یک طرف مشرف به کوه ‌های پوشیده از جنگل و از سویی مشرف به رود ارس است. این رود تعیین کننده مرز ایران و آذربایجان است.

این گردنه در بیشتر زمان ها در زیر پوششی از مه قرار دارد و از نظر طبیعی دره ‌ها و کوهپایه ‌های آن، پوشیده از گل ‌ها و گیاهان جنگلی و مرتعی هستند.

بی شک نام این گردنه زیبا و کم نظیر خود بیان کننده شکوه و عظمتی است که انسان در این منطقه احساس می کند. از دیدن مناظر انسان حیران می ماند که آیا اینجا قسمتی از دنیا است یا قطعه ای از بهشت. همه گردشگران و ایرانگردان باید در سفر های تابستانی خود این منطقه را در ذهن داشته باشند که نباید از آن به سادگی گذشت.

بی ‌شک می ‌توان حیران را از زیباترین مناطق سرسبز ایران دانست. کوهنوردانی هم که عازم اردبیل می‌ شوند می ‌توانند زیبایی ‌های این منطقه را با کوهپایه ‌های سبلان مقایسه کنند و یا با عبور از آن، خستگی صعود را در شب سرد زمستانی فراموش کنند. گردنه حیران تقریباً بیشتر مواقع در زیر ابرى از مه پنهان است، دره ‌ها و کوهپایه‌ هاى پوشیده از گل‌ ها و گیاهان جنگلى و مرتعى و گاو هایى که در حال چرا هستند با چشم ‌انداز زیبایى از کندو هاى عسل، اولین جلوه ‌هایی است که به چشم هر رهگذری مى ‌آید و آن را فریفته خود مى ‌کند. مسیر رویایى و زیباى گردنه حیران از یک طرف مشرف به کوه هایى است که پوشیده از جنگل هاى انبوه است و از طرف دیگر مشرف به دره اى نه چندان عمیق که از میان آن رود ارس عبور مى کند و تعیین کننده مرز ایران و آذربایجان است. گردنه حیران تقریباً بیشتر مواقع در زیر ابرى از مه پنهان است.

این منطقه دارای مناظر بکر طبیعی می باشد و نصف جنگل ها و مراتع آن متعلق به ایران و نیم دیگر در کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد. علاوه بر امکانات تفریحی و گردشگری، تله کابین بر روی این منطقه ایجاد شده است.

۳۰۶۹۳۰۵_۱۵۴ ۳۰۶۹۳۱۰_۵۷۹ ۳۰۶۹۳۱۱_۸۰۵ ۳۰۶۹۳۱۲_۷۱۹ ۳۰۶۹۳۱۳_۵۶۹ ۳۰۶۹۳۱۴_۴۲۴ ۳۰۶۹۳۱۵_۱۰۱

موافقمگردنه حیران(1)مخالفمگردنه حیران(0)
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
  1. سالام یئتیر جان چاغیران جانلارا
    گردنه حیرانداکی جیرانلارا ....

    چوخ گوزل یئردی

    موافقم(1)مخالفم(0)
دیدگاه شما