کدخبر : 1500
چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۹
مجموعه گردشگری خیاو یا گیردولی

پل معلق مشگین شهر

پل معلق مشگین شهر به عنوان بزرگترین پل معلق خاورمیانه در ارتفاع 80 متری رودخانه خیاوچای احداث شده، دارای دو متر است و 365 متر طول به عدد روزهای سال دارد. این پل در منطقه نمونه گردشگری خیاو تا گیردولی احداث می شود و برای احداث پل و تاسیسات جانبی آن بیش از 400 میلیارد ریال هزینه شده است.

مدنیت نیوز- سرویس توریسم: پل معلق مشگین شهر به عنوان بزرگترین پل معلق خاورمیانه در ارتفاع ۸۰ متری رودخانه خیاو چایی و بر روی پارک جنگلی این شهرستان بنا شده است، ۲ متر عرض و ۳۶۵ متر طول دارد.

این پل بخشی از مجموعه گردشگری خیاو تا گیردولی بوده و در زمینی به مساحت ۱۳۰ هکتار و با هزینه‌ای بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال احداث شده است. منطقه نمونه گردشگری خیاو تا گیردولی بزرگ‌ترین پروژه گردشگری استان اردبیل است. این مجموعه گردشگری شامل تالارهای پذیرایی، سوئیت‌های اقامتی، سایت بالن‌سواری و ورزش‌های هوایی، رستوران‌گردان و بازارچه‌های صنایع‌دستی، شهربازی و دیگر امکانات مختلف تفریحی است.

این پل ۲ متر عرض، ۳۶۵ متر طول و ۸۰ متر از کف دره خیاوچایی ارتفاع دارد. ارتفاع دکل پل ۲۱ متر و عمق فونداسیون کابل ۱۲ متر با کابل‌های ۷۰ میلی‌متری فولادی است. در ساخت عرشه پل از مواد پلیمری و کامپوزیتی طرح چوب با مقاومت بالا در مقابل رطوبت و حریق و ضربه و فشار به همراه صاعقه‌گیر و بادسنج و سنسورهای کنترل حرکتی و دمپرهای خنثی‌کننده رزونانس استفاده شده است. این پل با جابه‌جایی افقی ۲ متر و دید فرودست پارک جنگلی و فرادست قله سبلان هیجانی به اندازه ترن‌هوایی به عبورکننده از خود القا می‌کند. امنیت این پل براساس آیین‌نامه‌های جهانی تعریف شده است به‌طوری که در روزهای تعطیل ۳ هزار نفر از آن عبور می‌کنند.

گفته می شود این پل تنها ۵ درصد از مجموعه گردشگری خیاو یا گیردولی را شامل می شود و بخشهای دیگر نیز اضافه شده اند یا بتدریج در حال تکمیل هستند.

nagrgesmohammadi

۲۰۴۷۹۲_۷۵۱ ۲۰۴۷۹۳_۲۸۵ ۲۰۴۷۹۴_۹۴۰ ۲۰۴۷۹۵_۸۰۶ ۲۰۴۷۹۸_۸۰۳ ۲۰۴۸۰۳_۷۶۲ ۴۶۰۷۸۰_۸۶۷ AharNews-Meshkin-1394225-2 DSC_04292 photo_2016-05-08_16-51-33

موافقمپل معلق مشگین شهر(1)مخالفمپل معلق مشگین شهر(0)
مطالب مرتبط
دیدگاه شما